Historie

Tradiční loutkové divadlo Zvoneček založil loutkář a sběratel ing. Jiří Vorel (1930-2005) v lednu roku 1969 jako reakci na vpád vojsk do Československa v roce 1968. Začínalo se v prádelně branického činžáku a později se divadlo přesunulo do místnosti bývalé hospody v Branické ulici. Roku 1983 se loutkové divadlo Zvoneček přestěhoval do Kulturního centra Novodvorská na Praze 4, kde hraje dodnes.

Náš repertoár se vyvíjel od jarmarečních taškařic z doby národního obrození jako Posvícení v HudlicíchStrýček Škrhola nebo Herkules aneb Boj s čerty  přes klasické hry (například  Faust) a ustálil se na repertoáru pro děti. Ten v současné době obsahuje klasické české pohádkové hry s Kašpárkem, české pohádkové příběhy jako Broučci , Ferda Mravenec a kamarádi nebo Bajaja, ale také  světové pohádky jako Sněhurka a 7 trpaslíkůŠípková Růženka nebo Sněhová královna. Staré historické hry stále zůstávají v repertoáru souboru, ovšem vzhledem k nízkému věku publika je od roku 2005 již v programu nenaleznete.

Náš stálý repertoár v současné době zahrnuje asi 25 pohádek. Vedle několika světových titulů (jakými jsou například výše zmiňovaná Šípková Růženka, Sněhurka nebo Pohádka o Popelce) u nás najdete především ty klasické, české. Ať už jsou to  Hračky na cestách, do kterých vyráběl loutky Bohumír Koubek a krásnou scénu pro nás vytvořil Jan Müller,  nebo příběhy s malým chytrým českým Kašpárkem: Kašpárek letí do pohádky ( původní pohádka o tom, jak se Kašpárek narodil a poznal pohádky), Kašpárek u Čarodějnice (líbezně veršovaná pohádka o kouzlení a čertovi), nebo Pohádka o Draku (kde vesničané musí zachránit Kašpárka a svá hospodářství před nenažraným drakem. Zde můžeme také nalézt postavy z tradičních českých loutkových her – Kašpárkem počínaje, přes Honzu, Drndálka nebo policajta Pivoňku) Bezkonkurenčně nejstarším titulem, který v současné době uvádíme, je pak alegorie od Zdeňka Schmoranze Začarovaný les, která oslavuje osvobození českého národa z rakouské nadvlády a byla napsána kolem roku 1918.

I když prim hrají v našem repertoáru pohádky marionetové, nezapomínáme ani na maňásky. V obnovených premiérách se vrátily do repertoáru Zvonečku maňáskové taškařice Kašpárkovy čertoviny, (hra byla uvedena poprvé v roce 1993 a do programu se nám vrátila v roce 2001) a O princezně Čárypíše, veršovaný příběh princezny, která stále psala, div z toho sebe i tatínka krále neustonala. V roce 2011 měla premiéru původní Vodnická pohádka, ve které se vodničtí kluci Škebloun a Brčálek musí vypořádat se zlou čarodějnicí Bublavou. V roce 2012 pak následovaly tři maňáskové pohádky pro naše nejmenší diváky – Tři prasátka, Červená Karkulka a Zlobivá kůzlátka.

V roce 2010 se Zvonečku povedlo vytvořit také unikátní inscenaci, určenou i pro publikum starší a dospělé. Vytvořilo osobité představení s názvem Kabaret, ve kterém vystupují jak loutky „tradiční“ – ovšem v netradičních rolích - , tak i unikátní a vzácné varietní loutky, jenž má Zvoneček jako jeden z mála souborů v Čechách a vůbec v Evropě, ve své sbírce. Představení je mluvené živě, doprovázené živou hudbou v podání Mária Bihári. Původně byl projekt zamýšlený pouze jednorázově, po jeho nebývalých ohlasech se Zvoneček rozhodl, že si jej na repertoáru ponechá a uvádí jej dodnes.


Marionetové pohádky

Maňáskové pohádky

Historicke hry(v současnosti nehrajeme)

  • Herkules Drakošlap aneb Boj s čerty
  • Kašpárek a piráti
  • Posvícení v Hudlicích
  • Kašpárek mezi loupežníky
  • O učeném praseti